IMG_9702.jpg

ALPAKAD

MEIE FARMIS ON 79 ALPAKAT

Alpakad on pärit Lõuna-Ameerika Andidest, põhiliselt Peruust, Tšiilist ja Boliiviast. Nad on üks maailma vanimaid kodustatud kariloomatõuge, kelle ajalugu ulatub Inkade riigini välja. Oma päritolupiirkonnas elavad nad aastaringi kuni 5000 meetri kõrgusel merepinnast. Seega on alpakad harjunud väga karmide tingimustega, sealhulgas suurte temperatuurikõikumistega, taludes ka 35-kraadist külma. 

 

Alpakasid kasvatatakse põhiliselt nende luksusliku, peene, pehme ja hüpoallergilise villa pärast. Peale selle on alpakavill pea 7 korda soojem kui lambavill. Alpakad on tunduvalt väiksemad kui laamad, keda kasvatatakse veoloomadeks.

 

Loomi on kahte tõugu: Huacaya ja Suri. Suri vill on pikk ja rippuv, Huacayal kasvab selga aga paks ja kohev vill. Peruus jaotatakse alpakad oma villa järgi enam kui 52 värviklassi.

 

Täiskasvanud alpakad kaaluvad 50 kuni 80 kilogrammi, nende turja kõrgus on 80 kuni 100 sentimeetrit. Alpakad elavad 20- kuni 25-aastaseks. Andide elanikud ei tapa alpakasid liha eesmärgil, küll aga tarbitakse looma liha, kui loom on hukkunud. 

IMG_5269 - Copy 2.jpg
IMG_7650.jpg

Alpakad söövad aastaringi heina, suvel lisaks ka värsket rohtu, päevas umbes 1 kuni 2 protsenti oma kehakaalust. Nende kasvatamisel tuleb tagada, et rahuldatud on igapäevane mineraalide vajadus. 

 

Alpakad on loomult väga sotsiaalsed loomad ning neil on tugev karjainstinkt, mistõttu vajavad nad liigikaaslaste lähedust. Alpakade karjas on tavaliselt emasloomad koos järglastega ning üks domineeriv isasloom. Nad on loomult leebed, uudishimulikud ja intelligentsed loomad ning ülimalt tähelepanelikud ümbritseva suhtes. Tajudes ohtu muutuvad nad väga ärevaks ja ettevaatlikuks.

 

Alpakad oskavad ise piirata siseparasiitide levikut, kasutades karjamaal “ühistualetti”. Alpakad võtavad tihti seal end järjekorda. 

 

Emased alpakad saavad suguküpseks 18-24 kuu vanuselt ja isased 24-36 kuu vanuselt. Tiinus kestab loomal 345 päeva (11,5 kuud). Üldjuhul sünnib alpakale üks beebi, keda nimetatakse kriaks. Kaksikud on alpakade seas väga haruldased. Emane on valmis taas paarituma 2 nädalat pärast poegimist.